According to Egypt's National Council on Fighting and Treating Addiction (NCFTA), at least 8.5 per cent of the country's population, or six million people, are addicted to narcotics. The majority of them are between 15 to 25 years old and the number of users is growing rapidly.
Last year, Egyptian police arrested at least 50,000 users and dealers and seized several tonnes of hashish, but experts say that applying punitive measures alone will not solve Egypt's drug problem.
The country has set up several anti-drug campaigns in an attempt to control the growing number of addicts, but they have proven ineffective.
"They need to focus on kids who take up smoking cigarettes at the age of eight, school drop-outs or those who share a history of violence in their family ... they are not targeting the [delinquents] who fit that category,"
"To combat this worsening phenomenon, Egypt would need to wage its own war on drugs,". "But that's not economically feasible."
'Egypt musí vést válku proti drogám'
Podle Národní rady v Egyptě a na boj Léčba závislosti (NCFTA), nejméně 8,5 procent populace země, nebo šest milionů lidí, jsou závislí na omamných látek. Většina z nich je mezi 15 až 25 let a počet uživatelů rychle roste.
V loňském roce, Egyptská policie zatkla nejméně 50.000 uživatelů a prodejců a zmocnili se několika tun hašiše, ale odborníci tvrdí, že uplatňování represivní opatření sama o sobě nevyřeší Egypta problémy s drogami.
Země má nastavit několik anti-drog kampaně ve snaze kontrolovat rostoucí počet drogově závislých, ale oni se jeví jako neúčinná.
"Je třeba se zaměřit na děti, které zabírají kouření cigaret ve věku osmi let, školní drop-outy nebo těch, kteří sdílejí dějiny násilí v rodině ... nejsou zaměřené [delikventů] kdo hodí této kategorie,"
"Pro boj s tímto jevem zhoršení, by Egypt potřeba vést vlastní válku proti drogám,". "Ale to není ekonomicky proveditelné."
Geen opmerkingen:
Een reactie posten